Biografia

 

> Zespól powstał pod koniec 1995 roku. Pierwsze demo Gorthaur nagrał w 1996 roku. W 1997 i 1998 roku zespół zagrał na festiwalu "Castle Party" w Bolkowie, ale już w innym składzie. W tym czasie zagrali parę koncertów, oraz zaliczyli występ w Telewizji Wrocław.

> W 1999 grupa zawiesiła działalność. Gorthaur został reaktywowany jeszcze w tym samym roku, powracając już bez akustycznej perkusji, ale pierwsze znaczące wydarzenie miało miejsce w 2002 roku, nagranie dema "Święte Kłamstwa", które przyniosło im spory rozgłos na Dolnym Śląsku, efektem tego było zajęcie 2 miejsca w 2 edycji dolnośląskiej listy przebojów.

> W roku 2006 zespół nagrywa swój pierwszy album "New Better Existence". Ustabilizował się też skład na najbliższe 5 lat, tzn. Darek Dec (wokal), Marcin Rzeczycki (bas, gitary) i Krzysztof Witos (klawisze,sample). Na płycie można też usłyszeć w kilku utworach Elizę Górecką, która współpracowała jeszcze przez jakiś czas z zespołem. Dzięki tej płycie Gorthaur stał się rozpoznawalny w całej Polsce. W międzyczasie zespół zalicza trzeci występ na Festiwalu "Castle Party" w 2010 roku. 

> Na drugi album trzeba było poczekać aż do 2011 roku. Płyta "Seasons" zostaje wydana przez Halotan Records. Album był długo "dopieszczany", ale efekt końcowy był piorunujący. Jest to najbardziej profesjonalny materiał jaki kiedykolwiek stworzył i nagrał Gorthaur. Płyta zostaje odebrana bardzo pozytywnie nie tylko w naszym kraju ale także zagranicą. Rok 2011 kończy się bardzo ważnym wydarzeniem, do zespołu dołącza gitarzysta, Mariusz Dec.

phoe